My Blog List

Monday, March 28, 2011

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр


Батлав: Багш ...................................... / М. Одонтуяа / 
Ээлжит хичээлийн  хөтөлбөр
 Сэдэв: Параллелограмм, түүний талбай олох
 Хамрах хүрээ: 9-р анги
 Хугацаа:40 минут
 Зорилго: Параллелограммын талбайг олуулж сургах
 Зорилт: Гүдгэр дөрвөн өнцөгтийн талбайг олж  сурах
                Гурвалжны талбайг олж сурах
 Арга зүй: Тайлбарлан ярих, хамтран ярилцах

 Агуулга:

Судлагдахуун
Ур ухаан
Параллелограммыг таних, түүний талбай олох
Параллелограмм гэж юу болохыг мэддэг байх
    Түүний талбайг олж сурах
Танил бус түвшинд бодлого бодож сурах
  Үйл ажиллагааны төлөвлөлт:


 Багшийн үйл ажиллагаа
 Сурагчын үйл ажиллгаа
 Хэрэглэгдэхүүн
 Үйлийн баримжааг ялган таниулах үе
 Мэндлэнэ.
Ирц авна
Сурагчдыг баг болгон хуваана./ дүрсээр/
 Мэндлэнэ.Ангийн дарга ирц өгнө.
 Баг болон хуваагдаж сууцгана./ ижил дүрстэй
 нь нэг баг /
Самбар, шохой, самбарын шугам
Тараах материал


 Үйлийн баримжааг эзэмшүүлэх үе
 Өнөөдөр үзэх сэдвээ самбарт бичнэ.
 Тодорхойлт бичүүлнэ.  Самбарт зураг зурж түүн дээрээ тайлбарлана.
 Тал ба өндөр, тэдгэрийн
хоорондох өнцөг
тэдгээрийн чанар
  Зураг зураад параллелограммын талбайг олох  талаар   хэлж өгнө.
 Дараа нь жишээ бодлого бодно.
 Багшийн хэлж буй зүйлийг сайтар тэмдэглэж авна.
  Жишээ  бодлогыг  ажиглаад   хоёрдахь  жишээг өөрсдөө  бодно.
 Үйлийн баримжааг үнэлж хөгжүүлэх
 Багаар нь бодлого бодуулна.
/ Тараах материал/
Баг тус бүрээр сая үзсэн  сэдэвтэйгээ уялдуулан бодлого зохиолгоно.
 Ширээн дундуур явж шалгана.
 Дүн тавина.
 Баг тус бүр 4,4-н бодлоготой үлдэнэ.
 Багаараа  сурах бичиг дээрээс бодлого бодно  Зохиосон бодлого бусад багуудадтайгаа солилцон бодно. Багшид шалгуулна. Сурагч бүр дэвтэртээ 4.4-н бодлоготой үлдэнэ.

  Гэрийн даалгавар: Сурах бичиг хуудас 21 №167-172
  Хичээлийн орчин:  Саруул. хүүхэд хичээл хийхэд тохиромжтой гэрлийн тусгал зөв.

No comments:

Post a Comment